Obywatelem Unii Europejskiej jest każda osoba posiadająca obywatelstwo któregoś z państw należących do Unii Europejskiej. Posiadając obywatelstwo UE nie traci się obywatelstwa swojego ojczystego kraju.
Rodzaje pozasądowej kontroli przestrzegania prawa wspólnotowego
Wspólnotowa kontrola pozasądowa realizowana jest przez: Komisję Europejską, Parlament Europejski, Rzecznika Praw Obywatelskich.
Status prawny członków Parlamentu Europejskiego
Członkowie Parlamentu Europejskiego są przedstawicielami państw członkowskich WE wybieranymi w każdym kraju w wyborach powszechnych, bezpośrednich, tajnych i równych. Kadencja posła PE trwa 5 lat i może wygasnąć jedynie w wyniku rezygnacji lub śmierci deputowanego.
Procedura powołania Komisji Europejskiej
Komisja Europejska jest powoływana na podstawie wprowadzonej przez TUE procedury z art. 214 TWE. Każdorazowo procedurę tę rozpoczyna wybór kandydata na przewodniczącego KE. Decyzję w tej sprawie podejmuje Rada, zebrana w składzie szefów państw lub rządów państw członkowskich i stanowiąca większością kwalifikowaną.
Skład i zasady funkcjonowania Rady Europejskiej
Począwszy od 1974 roku uzgodniono, iż szefowie państw lub rządów, poszczególnych Państw Członkowskich, wspólnie ze swymi ministrami spraw zagranicznych, spotykać się będą w regularnych odstępach czasu. W ten sposób ukonstytuował się organ zwany „Radą Europejską".
Specyfika i charakter rozporządzenia, dyrektywy i decyzji wspólnotowej
Rozporządzenia, zgodnie z art. 189 II TWE, maja zastosowanie ogólne, i obowiązująco we wszystkich swoich częściach oraz stosuje się je bezpośrednio w każdym państwie członkowskim. Wszystkie organy państw członkowskich zobowiązane są do przestrzegania i stosowania rozporządzeń. Osoby fizyczne i prawne w państwach członkowskich mogą w równym stopniu zostać bezpośrednio przez rozporządzenia uprawnione i\lub zobowiązane.
Rodzaje źródeł prawa w II filarze Unii Europejskiej
Źródła prawa: prawo wytworzone przed wejściem w życie Traktatu UE, Traktat UE z 1992 r., uchwały organów UE, Umowy międzynarodowe, działania państw członkowskich.
Funkcjonowanie zasady wzmocnionej współpracy w I filarze Unii Europejskiej
Traktatem z Mastricht państwa członkowskie przekazały częściowo lub całkowicie kilka nowych obszarów tematycznych oraz rozszerzyły, względnie doprecyzowały niektóre obszary leżące wcześniej w zakresie kompetencji wspólnotowych.
Wspólnota Europejska jako organizacja ponadnarodowa
Organy organizacji ponadnarodowej mają charakter niezależny od państw członkowskich, organy organizacji ponadnarodowej posiadają kompetencje do tworzenia prawa wiążącego państwa członkowskie jak i podmioty prawa krajowego, w razie kolizji prawa stanowionego przez organizacje ponadnarodowe z prawem krajowym prawo organizacji ponadnarodowych jest stosowane z pierwszeństwem, organizacja ponadnarodowa ma możliwość podejmowania samodzielnych działań w stosunkach zew. Ze skutkiem prawnym dla państw członkowskich.
Decyzje w Unii Europejskiej
Proces decyzyjny w Unii Europejskiej obejmuje trzy etapy: inicjatywę, opinię i decyzję.